Hasła alfabetycznie

  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Inne znaki 
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Z    Y 

cache

1. Pamięć podręczna procesora o bardzo krótkim czasie dostępu używana do tymczasowego przechowywania danych przeznaczonych do dalszego przetwarzania. Cache typu L1 jest scalony z procesorem. Cache L2 początkowo był umieszczany na płycie głównej. W wypadku procesorów Pentium Pro, Pentium II i ich następców znajduje się już wewnątrz procesora. Cache L3 znajduje się zwykle na płycie głównej komputera.

2. Pliki - fragmenty odwiedzonych stron WWW, które przeglądarka stron WWW zapisuje na dysku twardym i których obecność przyspiesza otwieranie tych stron podczas następnej wizyty użytkownika. W przeglądarce Internet Explorer ten rodzaj pamięci cache nazywany jest tymczasowymi plikami internetowymi.Ustawienia cacheu w Internet Explorerze

cache.jpg

3. Obszar pamięci RAM, którą system operacyjny rezerwuje do przyspieszenia operacji dyskowych (głównie odczytu danych z niego). Znajduje się w nim kopia najczęściej używanych plików - gdy komputer potrzebuje któregoś z nich, wczytuje go z wielokrotnie szybszej od dysku twardego pamięci RAM. Minusem tego rozwiązania jest mniejsza ilość pamięci RAM dostępna dla aplikacji. Ang. cache - skrytka lub jej zawartość. Por. bufor.

4. W rozumieniu SEO jest to kopia strony, którą wyszukiwarka zapisuje i przechowuje ją do czasu jej uaktualnienia. Boty przechowują wyniki w indeksie wyszukiwarki, dzięki czemu użytkownik może odnaleźć daną stronę poprzez przeszukiwanie jej zaindeksowanej treści. Strony nie są odwiedzane przez boty regularnie, tak więc w indeksie mogą znajdować się przestarzałe dane.